Pierwsza wizyta u logopedy – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta w gabinecie logopedycznym zwykle przysparza sporo nerwów zarówno rodzicom, jak i dziecku. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnego stresu oraz, aby diagnoza była trafna, poniżej przygotowałam wskazówki dla rodziców, o co należy zadbać oraz o czym należy pamiętać  przed spotkaniem z logopedą

Po pierwsze należy pamiętać, iż badanie logopedyczne nie jest bolesne ani nieprzyjemne.  Podczas pierwszej wizyty logopeda sprawdza budowę anatomiczna, sprawność aparatu artykulacyjnego oraz realizację wszystkich głosek. Ponadto na podstawie swobodnych wypowiedzi dziecka, logopeda ocenia zasób słownika czynnego i biernego dziecka, a także bada słuch fonematyczny. Fonematyczny czyli taki, który pozwala nam prawidłowo rozróżniać dźwięki i przekładać mowę na znaczenia. Właściwie wykształcony słuch fonematyczny umożliwia prawidłową wymowę, wychwytywanie różnic między podobnie brzmiącymi słowami, a także dokonywanie analizy i syntezy słuchowej wyrazów. Oczywiście całe badanie opiera się na grach i zabawach . O tym wszystkim co będzie działo się w gabinecie trzeba opowiedzieć dziecku, dzięki temu będzie przygotowane i nastawione na świetną zabawę z nową panią ?

Ponadto podczas pierwszej wizyty w gabinecie, logopeda przeprowadza z rodzicami krótki wywiad na temat ciąży, okresu noworodkowego, niemowlęcego oraz przedszkolnego dziecka. Warto wcześniej przypomnieć sobie np. sposób spożywania posiłków czy też  poszczególne etapy rozwoju dziecka (kiedy pierwszy raz siedziało, kiedy zrobiło pierwszy krok itp.). Ważnym jest, aby podczas wywiadu być szczerym z logopedą i opowiedzieć o wszystkich niepokojących aspektach w mowie i zachowaniu dziecka.